Charles McDonald

Charles McDonald (25 August 1860 – 13 November 1925) was an Australian politician who served in the House of Representatives from 1901 until his death, representing the Labor Party. He was Speaker of the House of Representatives from 1910 to 1913 and from 1914 to 1917. Before entering federal politics, McDonald had served in the Queensland Legislative Assembly from 1893 to 1901.

Details

Vorname:Charles
Geburtsdatum:25.08.1860 (♍ Jungfrau)
Geburtsort:North Melbourne
Sterbedatum:13.11.1925
Sterbeort:Melbourne
Nationalität:Australien
Sprachen:Englisch;
Wirkungsstätte:Canberra,
Geschlecht:♂männlich
Berufe:Politiker,

Merkmalsdaten

GND:N/A
LCCN:N/A
NDL:N/A
VIAF:N/A
BnF:N/A
ISNI:N/A
LCNAF:N/A
Filmportal:N/A
IMDB:N/A
Datenstand: 30.11.2022 01:00:00Uhr