Bob Neill

Sir Robert James MacGillivray Neill (born 24 June 1952) is a British barrister and Conservative Party politician. He has served as the Member of Parliament (MP) for Bromley and Chislehurst since a by-election on 29 June 2006, following the death of the previous incumbent Eric Forth. He served as a Parliamentary Under Secretary of State at the Department of Communities and Local Government from 14 May 2010 to 4 September 2012. He is the current Chair of Parliament's Justice Select Committee.

Details

Vornamen:Bob Robert
Geburtsdatum:24.06.1952 (♋ Krebs)
Geburtsort:Ilford (London)
Alter:70Jahre 5Monate 12Tage
Nationalität:Vereinigtes Königreich
Sprachen:Englisch;
Wirkungsstätte:London,
Geschlecht:♂männlich
Berufe:Politiker,

Merkmalsdaten

GND:N/A
LCCN:N/A
NDL:N/A
VIAF:N/A
BnF:N/A
ISNI:N/A
LCNAF:N/A
Filmportal:N/A
IMDB:N/A
Datenstand: 06.12.2022 01:35:37Uhr