Shatrughan Sinha

Shatrughan Sinha (born Shatrughan Prasad Sinha on 9 December 1945) is an Indian film actor and politician. Apart from being member of Lok Sabha (2009–2014, 2014–2019) and Rajya Sabha twice, he was Union Cabinet Minister of Health and Family Welfare (January 2003 – May 2004) and Shipping (August 2004) in the Atal Bihari Vajpayee government. He was elected to 15th Lok Sabha in 2009. In 2016, his biography, entitled Anything but Khamosh, was released.

Details

Geburtsdatum:09.12.1945 (♐ Schütze)
Geburtsort:Patna
Alter:74Jahre 8Monate
Nationalität:Indien
Sprachen:Hindi;
Geschlecht:♂männlich
Berufe:Schauspieler, Politiker,

Merkmalsdaten

GND:N/A
LCCN:N/A
NDL:N/A
VIAF:58676636
BnF:N/A
ISNI:N/A
LCNAF:no96050504
Filmportal:N/A
IMDB:nm0802374
Datenstand: 09.08.2020 23:01:51Uhr